RSS feed for AmblinVarghese
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aparan

Aparan

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
Kenny Sebastian: The Most Interesting Person in the Room

Kenny Sebastian: The Most Interesting Person in the Room

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Chhichhore

Chhichhore

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
Paapam Cheyyathavar Kalleriyatte

Paapam Cheyyathavar Kalleriyatte

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tag

Tag

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hush

Hush

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Identity

Identity

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
TalhotBlond

TalhotBlond

2012
×
★★
Edit this entry  
03
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★½
Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Varane Avashyamund

Varane Avashyamund

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Edit this entry