Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Ted 2

Ted 2

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Watcher in the Woods

The Watcher in the Woods

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dinosaur 13

Dinosaur 13

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Help

The Help

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
King Arthur

King Arthur

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry