Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drowning Love

Drowning Love

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Drowning Love

Drowning Love

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
Ballet Shoes

Ballet Shoes

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Speak

Speak

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry