Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Witch

The Witch

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
X

X

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
This Is Going to Hurt

This Is Going to Hurt

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Weekend Away

The Weekend Away

2022
×
★½
Read the review Edit this entry