Sort by

ameliaaaaa has logged 177 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wish You Were There

Wish You Were There

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Help

The Help

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sicario

Sicario

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry