Jessica has logged 93 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Strange Birds

Strange Birds

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
The Immortal Life of Henrietta Lacks

The Immortal Life of Henrietta Lacks

2017
×
Edit this entry  
13
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Edit this entry  
06
Lucid Dream

Lucid Dream

2017
×
Edit this entry  
05
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
Edit this entry  
05
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
Edit this entry  
04
Ingrid Bergman: In Her Own Words

Ingrid Bergman: In Her Own Words

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Reconquest

The Reconquest

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Insomnia Club

The Insomnia Club

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Valkyrie Legacy: The Plot To Kill Hitler

The Valkyrie Legacy: The Plot To Kill Hitler

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Blown Away

Blown Away

1994
×
Edit this entry  
15
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
Edit this entry  
09
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
Read the review Edit this entry  
30
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gorky Park

Gorky Park

1983
×
Edit this entry  
21
Otherhood

Otherhood

2019
×
Edit this entry  
15
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
Edit this entry  
10
The Circle

The Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
mother!

mother!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Memory Games

Memory Games

2018
×
Edit this entry  
06
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
Edit this entry  
06
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
Edit this entry  
05
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
02
Dracula 2000

Dracula 2000

2000
×
Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Logan

Logan

2017
×
Edit this entry  
19
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
Edit this entry  
13
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
Edit this entry  
10
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
Edit this entry