Sort by

American has logged 71 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
12 O’Clock Boys

12 O’Clock Boys

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Women Without Men

Women Without Men

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When Pigs Fly

When Pigs Fly

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
You Are Not I

You Are Not I

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Intimacy

Intimacy

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
House of Dark Shadows

House of Dark Shadows

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frankenstein Must Be Destroyed

Frankenstein Must Be Destroyed

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twice-Told Tales

Twice-Told Tales

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Return of Doctor X

The Return of Doctor X

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Raven

The Raven

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry