RSS feed for Alex

Alex has logged 65 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Producers

The Producers

1967
×
★★★
Edit this entry  
24
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Okja

Okja

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Redline

Redline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Zygote

Zygote

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Firebase

Firebase

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rakka

Rakka

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry