RSS feed for Alex

Alex has logged 47 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Tsukiji Wonderland

Tsukiji Wonderland

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Tokyo Bordello

Tokyo Bordello

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
16
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry