Sort by

ammaar has logged 55 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★
Edit this entry  
31
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Passengers

Passengers

2008
×
Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Brick

Brick

2005
×
★★½
Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★½
Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★
Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★
Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dark City

Dark City

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry