• The Essex Serpent

    The Essex Serpent

    ★½

    Started off with so much promise… and then just became a burden to watch.

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    After watching Dune, I’d love to see Denis Villeneuve take on Superman. He understands how to stay faithful to source material while bringing an epic to life.

  • The Hot Chick

    The Hot Chick

    ★★

    Highly recommend if you’ve just watched Saint Maud and need to sleep.

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★½

    I would like to thank @kvng for ending my movie drought.

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★

    Chic.

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★½

    Panic. Sigh. Panic. Sigh. Panic. Sigh (and repeat for another hour and 47 minutes). Nolan won’t let you catch a break because you’re in his battlefield!

  • Lion

    Lion

    ★★★★½

    😭

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    ★★★½

    Oh, the potential for DC movies when Snyder isn't directing...

  • Manchester by the Sea

    Manchester by the Sea

    ★★★

    The ballad of Lee Chandler's tragic life is gut-wrenching at times, but for two hours, one would hope for more than just tragedy and a little purpose.

  • Quiz Show

    Quiz Show

    ★★★½

    In today's climate where show biz and television are so far from the truth with most of the public not batting an eye, this film could not be more relevant!

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★

    If my phone is unplugged in the morning I am going to run!