Highest rated films

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • American Animals

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • 21 Jump Street

    ★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

  • Thoroughbreds

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • The Conjuring 2

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★½

  • Gone Baby Gone

    ★★★½

  • The Stanford Prison Experiment

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★

  • Happy Death Day

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 34 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Jan 1

Last Film

This Is the End

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
15 films
Action
11 films
Comedy
11 films
Adventure
10 films
Sci Fi
9 films
Mystery
6 films
Horror
6 films
Crime
5 films
Thriller
5 films
Fantasy
5 films
USA
32 films
UK
6 films
France
2 films
China
2 films
Mexico
1 film
Belgium
1 film
Norway
1 film
English
34 films
French
3 films
Chinese
2 films
Russian
2 films
Spanish
2 films
Xhosa
2 films
Malay
1 film
Swahili
1 film
Swedish
1 film
Dutch
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 32

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Show
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Show
Average weighted rating:

2.5

Films ammaar watched in 2018

  • This Is the End
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Bohemian Rhapsody
  • BlacKkKlansman
  • The Haunting of Hill House
  • American Animals
  • Venom
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • 21 Jump Street
  • Avengers: Infinity War
  • Hereditary
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Wolf of Wall Street
  • The Death of Stalin
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • A Quiet Place
  • Ready Player One
  • The Stanford Prison Experiment
  • Arrival
  • Thoroughbreds
  • Annihilation
  • Black Panther
  • Coco
  • The Shape of Water
  • Phantom Thread
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Pleasantville
  • Happy Death Day
  • The Show
  • The Conjuring 2
  • Gone Baby Gone
  • The Limehouse Golem
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

World map

Highly rated films ammaar is yet to see

  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Capernaum

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more