Highest rated films

  • Tenet

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • About Time

    ★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★

  • In Bruges

    ★★★★

  • Incendies

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★★

  • General Magic

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Easy A

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 52 Films watched
  • 4.3 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Knives Out

Jan 1

Last Film

National Lampoon's Christmas Vacation

Dec 26

Genres, countries & languages

Drama
30 films
Comedy
19 films
Crime
14 films
Thriller
13 films
Action
10 films
Romance
8 films
Mystery
8 films
Sci Fi
5 films
War
4 films
Fantasy
4 films
USA
45 films
UK
10 films
Canada
4 films
France
3 films
China
3 films
Australia
2 films
Germany
2 films
Greece
2 films
Japan
2 films
Ireland
1 film
English
52 films
French
7 films
Japanese
4 films
Spanish
3 films
German
3 films
Cantonese
2 films
Romanian
2 films
Chinese
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 23

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Before Sunset
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Wrong Missy
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

General Magic
Average weighted rating:

3.5

Films ammaar watched in 2020

  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Tenet
  • Easy A
  • Risky Business
  • Ford v Ferrari
  • The Ghost and the Darkness
  • Good Time
  • The Queen's Gambit
  • Citizen Kane
  • 3:10 to Yuma
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Molly's Game
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Glengarry Glen Ross
  • The Wrong Missy
  • Starsky & Hutch
  • Nightcrawler
  • The Lobster
  • The Karate Kid
  • Giri/Haji
  • The King
  • Palm Springs
  • Bad Boys
  • About Time
  • The Farewell
  • Melancholia
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Zombieland: Double Tap
  • The Invisible Man
  • Mr. Brooks
  • Just Mercy
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Chinatown
  • The Nice Guys
  • Incendies
  • The Lovebirds
  • Jojo Rabbit
  • Paprika
  • Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge
  • 1917
  • Contagion
  • The Pale Horse
  • In Bruges
  • The Lion King
  • The Lighthouse
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • General Magic
  • Bambi
  • Robin Williams: Come Inside My Mind
  • Knives Out

World map

Highly rated films ammaar is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo vadis, Aida?
  • Violet Evergarden: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more