Sort by

Jeffrey has logged 454 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Winter's Tale

The Winter's Tale

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
The House That Screamed

The House That Screamed

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Feed

The Feed

2010
×
Edit this entry  
28
The Conqueror

The Conqueror

1956
×
½
Edit this entry  
28
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
Werewolf Woman

Werewolf Woman

1976
×
★★½
Edit this entry  
26
The Museum Project

The Museum Project

2016
×
Edit this entry  
25
Rorschach

Rorschach

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Speed

Speed

1994
×
Edit this entry  
24
Undecided: The Movie

Undecided: The Movie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sasquatch, the Legend of Bigfoot

Sasquatch, the Legend of Bigfoot

1976
×
★½
Edit this entry  
22
Encounter with the Unknown

Encounter with the Unknown

1972
×
★½
Edit this entry  
21
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Christmas Martian

The Christmas Martian

1971
×
Edit this entry  
17
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Treasure of Abbot Thomas

The Treasure of Abbot Thomas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lost Hearts

Lost Hearts

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
The Cut-Throats

The Cut-Throats

1969
×
★★★
Edit this entry  
15
The Undertaker

The Undertaker

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
Edit this entry  
13
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Church

The Church

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pass Thru

Pass Thru

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Christmas with a Capital C

Christmas with a Capital C

2011
×
½
Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
10
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
09
Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure

Christmas Vacation 2: Cousin Eddie's Island Adventure

2003
×
Edit this entry  
07
Magic Christmas Tree

Magic Christmas Tree

1964
×
Edit this entry  
06
All the Sins of Sodom

All the Sins of Sodom

1968
×
★★★
Edit this entry  
06
I Drink Your Blood

I Drink Your Blood

1970
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mr. St. Nick

Mr. St. Nick

2002
×
Edit this entry  
04
Ghost Team

Ghost Team

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
Edit this entry  
27
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
Edit this entry  
27
The Candy Tangerine Man

The Candy Tangerine Man

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Mission: Killfast

Mission: Killfast

1991
×
★★
Edit this entry  
27
The Doll Squad

The Doll Squad

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
Deadly Embrace

Deadly Embrace

1989
×
★★½
Edit this entry  
26
Murder Weapon

Murder Weapon

1989
×
★★★
Edit this entry  
26
A Woman for All Men

A Woman for All Men

1975
×
★★★
Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Time Chasers

Time Chasers

1994
×
Edit this entry  
25
Extraterrestrial Visitors

Extraterrestrial Visitors

1983
×
★½
Edit this entry  
22
Godzilla

Godzilla

1998
×
Edit this entry