RSS feed for Amund

Amund has logged 165 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suki

Suki

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
17
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
Edit this entry  
12
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Raising Kratos

Raising Kratos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Grounded: Making The Last of Us

Grounded: Making The Last of Us

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Signs

Signs

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★
Edit this entry  
03
A World Unseen: The Revenant

A World Unseen: The Revenant

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry