Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★
Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
You, the Living

You, the Living

2007
×
Edit this entry  
27
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
Edit this entry  
22
Boston Strangler

Boston Strangler

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gascoigne

Gascoigne

2015
×
Edit this entry  
19
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Shirkers

Shirkers

2018
×
Edit this entry  
13
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★½
Edit this entry  
10
To Leslie

To Leslie

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tiger

Tiger

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Close

Close

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★½
Edit this entry  
04
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★
Edit this entry  
01
A House Made of Splinters

A House Made of Splinters

2022
×
Edit this entry  
27
Elvis: The '68 Comeback Special

Elvis: The '68 Comeback Special

1968
×
Edit this entry  
26
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No

No

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Warren Zevon: Keep Me in Your Heart

Warren Zevon: Keep Me in Your Heart

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
The Program

The Program

2015
×
Edit this entry  
22
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
Edit this entry  
19
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★
Edit this entry  
17
Melancholia

Melancholia

2011
×
★½
Edit this entry  
16
Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium

Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium

2022
×
Read prior review Edit this entry  
15
Lucy and Desi

Lucy and Desi

2022
×
Edit this entry  
15
Blue Jean

Blue Jean

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ali & Ava

Ali & Ava

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Jesus Christ Superstar Live in Concert

Jesus Christ Superstar Live in Concert

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry