• Infinity Pool

    Infinity Pool

    ★★★★

    thank you brandon cronenberg for letting mia goth use her normal freaky voice. i deserve to hear that woman sound like a tortured victorian child. from now on any director who makes her speak with a generic american accent deserves the death penalty

  • Ginger Snaps

    Ginger Snaps

    ★★★

    no sentence has summed up my experience of womanhood more than ginger saying “i thought this craving was for sex, but i want to tear everything to pieces.” girl literally…

  • Winter Light

    Winter Light

    ★★★★★

    tomas says to jonas: “you must live, jonas. summer’s on the way. after all, the darkness won’t last forever. you’ve got your strawberry beds, haven’t you, and your flowering jasmine? what perfume! long, hot days. it’s the earthly paradise, jonas. it’s something to live for.” jonas doesn’t believe it. tomas doesn’t believe his own words either. but they’re enough for me. some of us can believe and some of us can’t. i can. i can believe that when tomas chooses…

  • Boston Strangler

    Boston Strangler

    ★★★½

    actually i think this is better than zodiac. i see beautiful women and i am impressed. i know i'm in the minority but i would rather watch keira knightly in her gorgeous outfits than a sweaty manic jake gyllenhaal

  • Hiroshima Mon Amour

    Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

    it’s terrible. my memory of you is already fading. i’m beginning to forget you. it makes me afraid, forgetting so much love

    powerful from its very first frame. how these entwined bodies cannot survive love any more than they could survive the atomic bomb: the annihilating nature of obsessive love. the warmth of another’s body, the warmth of burnt flesh. the language of love and war, pleasure and pain — devour me. deform me to your likeness so that, after…

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    ★★★★½

    i’ve been complaining all week about having to see this to complete my best picture ranking in time for the oscars, i was so sure i would hate this film -- and i ended up loving it! i found the original avatar painful to get through but every scene feels so important here, so fundamental to each of the character’s development that the run time felt like nothing. i am 100% pandora pilled. mr. cameron give me a million more of these!

  • Tiger

    Tiger

    the opening scene reflects the rest of the documentary: earl woods preaching the gospel of his son - “he’ll transcend this game and bring to the world a humanitarianism which has never been known before. the world will be a better place to live in by virtue of his existence and his presence” - interspersed with footage of tiger’s arrest. it’s a little salacious and gossipy but the film has such a strong emotional core you're inclined to forgive it…

  • Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

    Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

    ★★★★★

    bad costumes? dodgy singing voices? half-naked donny osmond? it is NOT tacky it is CAMP baby!!!! such a classic. every single song is perfect.

  • Wuthering Heights

    Wuthering Heights

    ★★★½

    whilst brontë is known for her beautiful prose, arnold strips back the script, relying on the visual. there’s a lot of animal cruelty in this but i think they’re necessary, powerful images. this farm is not a place for life, freshness, beginnings. death clings like a second shadow. soft, innocent things must be maimed. it is how they live. the earth is cruel so they must be crueller. very little dialogue means the viewer has to learn why heathcliff and…

  • Warren Zevon: Keep Me in Your Heart

    Warren Zevon: Keep Me in Your Heart

    been on the look out for this doc for years only to come across it on youtube the other day. zevon’s the best. the absolute greatest. he sort of has this ‘your favourite artist’s favourite artist’ label: his music was revered by people like springsteen, dylan, billy joel and he deserves to have the fame and the legacy that those men do!!!! amazing to see how this beautiful, beautiful album came together when he was so close to death, how he held on long enough to gift this to us. insane!

  • Women Talking

    Women Talking

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i think the declaration at the very beginning is the key to understanding all of this — it says “what follows is an act of female imagination.” yes, in real life maybe these women would never have made a successful escape, maybe they would not have the language or the awareness the women have here. i think that line establishes the film as a metanarrative, polley herself calling the film a “fable”: the barn is a space detached from reality…

  • Blue Jean

    Blue Jean

    ★★★★½

    rosy mcewen with her short hair and eighties gym teacher outfits…. literally the hottest thing ever filmed, i need every outfit she wears in this immediately! gorgeous portrait of how deeply flawed and scared we all are and the hope a community can bring