• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

  • The Batman

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★½

  • Encanto

    ★★★½

  • Eternals

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★

  • Dune

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★½

  • Sweet & Sour

    ★★★

  • Cruella

    ★★★★★

  • The Woman in the Window

  • Recalled

    ★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • Double Patty

    ★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • The Prom

  • So•nho

    ★★★★★

  • Mank

    ★★★

  • More Than Family

    ★★★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Nomadland

  • Ammonite

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Host

    ★★★

  • Summerland

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Ava

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★★½

  • Money Heist: The Phenomenon

    ★★★

  • Mulan

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Happy Old Year

  • My Mom is a Character 3

    ★★★★

  • Bacurau no Mapa

    ★★★½

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★★

  • Crash Landing on You

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★½

  • Moonlit Winter

    ★★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Downton Abbey

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • The Platform

  • Joker

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Judy

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • The Truth

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ½

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★½

  • Hair Love

  • Ready or Not

    ★★★

  • The Lion King

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Dark Phoenix

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★½

  • Bacurau

    ★★★★★