alex has logged 52 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Read prior review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Read prior review Edit this entry  
29
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
½
Edit this entry  
18
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sisters

Sisters

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Lola Versus

Lola Versus

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★
Edit this entry  
06
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Edit this entry  
05
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Junebug

Junebug

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry