Sort by

alex has logged 174 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Third Man

The Third Man

1949
×
Edit this entry  
10
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry