Sort by

alex has logged 29 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
Read the review Edit this entry  
19
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Edit this entry  
18
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
In the Heights

In the Heights

2021
×
Edit this entry  
09
Superhero Movie

Superhero Movie

2008
×
Edit this entry  
06
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Freaky

Freaky

2020
×
Edit this entry  
02
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
Read the review Edit this entry  
01
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
Read the review Edit this entry  
12
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
04
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry