Amy has logged 121 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Keeper of the Flame

Keeper of the Flame

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mary of Scotland

Mary of Scotland

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Spitfire

Spitfire

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alice Adams

Alice Adams

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christopher Strong

Christopher Strong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Bill of Divorcement

A Bill of Divorcement

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Morning Glory

Morning Glory

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
City of Trees

City of Trees

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Teenage Cocktail

Teenage Cocktail

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sweetheart

Sweetheart

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gia

Gia

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Viola

Viola

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Cow

Red Cow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Passion

Passion

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To the Stars

To the Stars

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Page Turner

The Page Turner

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Summertime

Summertime

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Heiresses

The Heiresses

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Glass Room

The Glass Room

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mad Women's Ball

The Mad Women's Ball

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry