ᵍᵘᶤ has logged 124 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★
Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Edit this entry  
01
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★½
Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★½
Edit this entry  
24
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Shame

Shame

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★
Edit this entry  
08
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★½
Edit this entry  
06
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★½
Edit this entry  
05
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★
Edit this entry  
27
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
½
Edit this entry  
21
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★★½
Edit this entry  
13
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Edit this entry