amy has logged 62 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phineas and Ferb the Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb the Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry