• All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • The Girl Who Killed Her Parents

    ★★½

  • The Boy Who Killed My Parents

    ★★½

  • Squid Game

    ★★★★

  • Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

    ★★½

  • Fear Street: 1666

    ★★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★

  • Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

  • 22 vs. Earth

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★½

  • We Can Be Heroes

    ★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Shawn Mendes: In Wonder

    ★★★

  • Puparia

  • Holidate

    ★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Enola Holmes

    ★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Host

    ★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★

  • Stargirl

    ★½

  • Mulan

    ★½

  • All the Bright Places

    ★★

  • Emma.

    ★★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★½

  • The Father

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★★★

  • Airplane Mode

    ★½

  • My Mom is a Character 3

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★

  • Last Christmas

    ★★

  • Frozen II

    ★★★★

  • Looking for Alaska

    ★★★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★

  • Tall Girl

    ½

  • The Goldfinch

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • K-12

    ★★★★

  • The King

    ★★

  • Joker

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★

  • A Guiana Sumiu...

  • Ready or Not

    ★★★½

  • The Lion King

  • Annabelle Comes Home

    ½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Men in Black: International

    ★½

  • Dark Phoenix

    ★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★

  • Good Omens

  • Rim of the World

    ½

  • The Lighthouse

    ★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Sun Is Also a Star

    ★★

  • Rocketman

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★½

  • Yesterday

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★½