sputnik sweetheart has logged 90 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Memoirs of a Strangler of Blondes

Memoirs of a Strangler of Blondes

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
03
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Edit this entry  
28
Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
The Purge

The Purge

2013
×
★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Into the Okavango

Into the Okavango

2018
×
Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★½
Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
04
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
Edit this entry  
20
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Estômago: A Gastronomic Story

Estômago: A Gastronomic Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Puparia

Puparia

2020
×
Edit this entry  
29
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barbie as Rapunzel

Barbie as Rapunzel

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
All the Women in the World

All the Women in the World

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry