RSS feed for Ana
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Edit this entry  
10
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
24
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Hugo Blanco, río profundo

Hugo Blanco, río profundo

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Cordillera of Dreams

The Cordillera of Dreams

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tristana

Tristana

1970
×
★★★★
Edit this entry  
18
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Zama

Zama

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Surrogate Woman

The Surrogate Woman

1987
×
★★★
Edit this entry  
30
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
Edit this entry  
08
Man Facing Southeast

Man Facing Southeast

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Edit this entry