RSS feed for Ana

Ana has logged 62 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
Edit this entry  
08
Man Facing Southeast

Man Facing Southeast

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★½
Edit this entry  
07
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
25
Pajarito Gómez

Pajarito Gómez

1965
×
★★★
Edit this entry  
20
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lovers of the Arctic Circle

Lovers of the Arctic Circle

1998
×
★★★
Edit this entry  
21
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
½
Edit this entry  
19
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Thesis

Thesis

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Edit this entry  
19
Disappearing Act

Disappearing Act

1898
×
Edit this entry  
17
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vagabond

Vagabond

1985
×
Edit this entry  
13
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
12
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★
Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dogman

Dogman

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Letter

The Letter

1940
×
★★★
Edit this entry  
15
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry