Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Happy Anniversary

Happy Anniversary

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Senior Year

Senior Year

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
Virunga

Virunga

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Thesis

Thesis

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Fallout

The Fallout

2021
×
★½
Edit this entry  
20
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Through My Window

Through My Window

2022
×
½
Edit this entry  
06
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
15
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Loft

The Loft

2014
×
★½
Edit this entry  
10
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The House

The House

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★
Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
03
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★
Edit this entry  
26
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
May the Devil Take You

May the Devil Take You

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
Even the Wind Is Afraid

Even the Wind Is Afraid

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry