Sort by

Ana has logged 86 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
John Henry

John Henry

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Edit this entry  
15
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Edit this entry  
02
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Lolita

Lolita

1997
×
★★
Edit this entry  
14
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
Edit this entry  
10
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Seberg

Seberg

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★½
Edit this entry  
13
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Edit this entry  
27
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry