Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Whiz Soda

Whiz Soda

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kupixá Asui Peé Itá - A Roça e Seus Caminhos

Kupixá Asui Peé Itá - A Roça e Seus Caminhos

2019
×
Edit this entry  
23
August Sky

August Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Furo na Tela

Furo na Tela

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Memória da memória

Memória da memória

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Seasons of the Year

Seasons of the Year

1975
×
Edit this entry  
05
We

We

1969
×
Edit this entry  
01
High School

High School

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jardim Nova Bahia

Jardim Nova Bahia

1971
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nelson Cavaquinho

Nelson Cavaquinho

1969
×
★★★★
Edit this entry  
17
Eduardo and Monica

Eduardo and Monica

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
The Pearl Button

The Pearl Button

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lightyear

Lightyear

2022
×
★½
Edit this entry  
05
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Simonal

Simonal

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Simonal: No One Knows How Tough It Was

Simonal: No One Knows How Tough It Was

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Neruda

Neruda

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Staircase

The Staircase

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
A Brutal Pact: The Murder of Daniella Perez

A Brutal Pact: The Murder of Daniella Perez

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
North Terminal

North Terminal

2021
×
Edit this entry  
18
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marvel One-Shot: All Hail the King

Marvel One-Shot: All Hail the King

2014
×
Edit this entry  
17
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Marvel One-Shot: Item 47

Marvel One-Shot: Item 47

2012
×
Edit this entry  
12
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Marvel One-Shot: The Consultant

Marvel One-Shot: The Consultant

2011
×
Edit this entry  
12
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

2011
×
Edit this entry  
11
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Marvel One-Shot: Agent Carter

Marvel One-Shot: Agent Carter

2013
×
Edit this entry  
11
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Feathers

Feathers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Nobody Knows I'm Here

Nobody Knows I'm Here

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
All the Women in the World

All the Women in the World

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry