Sort by

ana has logged 181 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
O Barato de Iacanga

O Barato de Iacanga

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Porta dos Fundos: Te Prego Lá Fora

Porta dos Fundos: Te Prego Lá Fora

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marighella

Marighella

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
07
Cuba and the Cameraman

Cuba and the Cameraman

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
Edit this entry  
01
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Chico - Brazilian Artist

Chico - Brazilian Artist

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
Baronesa

Baronesa

2017
×
Edit this entry  
26
The Hidden Tiger

The Hidden Tiger

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
Edit this entry  
16
Sweet Amianto

Sweet Amianto

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tattoo

Tattoo

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Case of the Grinning Cat

The Case of the Grinning Cat

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Guaxuma

Guaxuma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Wall

Wall

2008
×
Edit this entry  
13
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Starry Sky

A Starry Sky

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Di Cavalcanti

Di Cavalcanti

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Man from the Future

The Man from the Future

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Take Your Pills

Take Your Pills

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Where I Grow Old

Where I Grow Old

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Foreign Land

Foreign Land

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
16
Master, a Building in Copacabana

Master, a Building in Copacabana

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sea of Roses

Sea of Roses

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Housemaids

Housemaids

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Party and the Barking

The Party and the Barking

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Val

Val

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Edit this entry  
25
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry