Ana has logged 36 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
That Night

That Night

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Click

Click

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Query

Query

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry