Sort by

Ana has logged 146 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
Edit this entry  
12
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Gingerdead Man

The Gingerdead Man

2005
×
Read the review Edit this entry  
02
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Good Girls

The Good Girls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Kids

Kids

1995
×
Edit this entry  
27
The Danish Poet

The Danish Poet

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
The Lunch Date

The Lunch Date

1989
×
Edit this entry  
11
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Backyard Wilderness 3D

Backyard Wilderness 3D

×
Edit this entry  
08
The Chambermaid

The Chambermaid

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry