Sort by

ana elisa has logged 199 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love Story

Love Story

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last American Virgin

The Last American Virgin

1982
×
Read the review Edit this entry  
22
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
BREAK IT ALL: The History of Rock in Latin America

BREAK IT ALL: The History of Rock in Latin America

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Quincy

Quincy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Born to Dance

Born to Dance

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maurice

Maurice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Big Business

Big Business

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Heaven Help Us

Heaven Help Us

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Misery

Misery

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scandal in Sorrento

Scandal in Sorrento

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sign of Venus

The Sign of Venus

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Slowdive: Souvlaki

Slowdive: Souvlaki

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry