Ana has logged 156 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beyond Live - NCT: Resonance 'Global Wave'

Beyond Live - NCT: Resonance 'Global Wave'

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
29
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Emma

Emma

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Emma

Emma

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hitting the Apex

Hitting the Apex

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Penguins

Penguins

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry