ana has logged 57 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Suite Life Movie

The Suite Life Movie

2011
×
Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1983
×
Read the review Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Edit this entry  
17
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Accountant of Auschwitz

The Accountant of Auschwitz

2018
×
Edit this entry  
17
Party Central

Party Central

2013
×
Edit this entry  
17
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
Edit this entry  
15
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
15
Out

Out

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Loop

Loop

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Wind

Wind

2019
×
Edit this entry  
15
Float

Float

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
Edit this entry  
15
Purl

Purl

2018
×
Edit this entry  
14
My Friend Who Shines in the Night

My Friend Who Shines in the Night

2020
×
Edit this entry  
14
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
14
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Edit this entry  
13
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
Edit this entry  
13
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Presto

Presto

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Your Friend the Rat

Your Friend the Rat

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Piper

Piper

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Day & Night

Day & Night

2010
×
Edit this entry  
12
La luna

La luna

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
BURN·E

BURN·E

2008
×
Edit this entry  
12
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
Edit this entry  
12
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
11
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
08
All My Friends Are Dead

All My Friends Are Dead

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Edit this entry