• The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Filth

    ★★★½

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Moneyball

    ★★★★½

  • Warrior

    ★★★½

  • Drive

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Burn After Reading

    ★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Into the Wild

    ★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • Batman Begins

    ★★★★½

  • Collateral

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Snatch

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½