Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
AnasIdris

AnasIdris

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for AnasIdris
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • AnasIdris’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood 2007

    ★★★★★ Watched by AnasIdris 10 Sep 2021

    Watched it twice in two weeks, wow never seen something like this. Everyone should watch it. Think it does get better on second viewing

  • Into the Wild

    Into the Wild 2007

    ★★★★ Watched by AnasIdris 20 Aug 2021

    This has stuck with me, didn’t even realise it was a true story till the end. A little long but one I won’t forget

  • Drive

    Drive 2011

    ★★★★½ Watched by AnasIdris 21 Jul 2021

    Wowie

  • Collateral

    Collateral 2004

    ★★★★ Watched by AnasIdris 08 Jun 2021

    V cool movie 
    Has a vibe 
    Actions sick

  • Soul

    Soul 2020

    ★★★★ Watched by AnasIdris 25 Apr 2021

    Pixar does it again

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis 2013

    ★★★★ Watched by AnasIdris 25 Apr 2021

    Oscar Isaac the man. Need to rewatch tho

  • Burn After Reading

    Burn After Reading 2008

    ★★★½ Watched by AnasIdris 08 Apr 2021

    Wtf lol

  • Moneyball

    Moneyball 2011

    ★★★★½ Watched by AnasIdris 08 Apr 2021

    Watched it 3 times in a yr lol

  • Schindler's List

    Schindler's List 1993

    ★★★★★ Watched by AnasIdris 07 Apr 2021

    What a film, not sure if I’ll rewatch
    Deffo need subtitles for this one

  • Warrior

    Warrior 2011

    ★★★½ Watched by AnasIdris 26 Mar 2021

    Really gd fight movie 
    Liked the ending

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine 2006

    ★★★★½ Watched by AnasIdris 26 Mar 2021

    Will deffo be watching again 
    Loved it

  • Filth

    Filth 2013

    ★★★½ Watched by AnasIdris 26 Mar 2021

    James mcavoy makes it

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro