Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry