Sort by

Anders has logged 183 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Small One

The Small One

1978
×
Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Hellbenders

The Hellbenders

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
Edit this entry  
31
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
End of Summer

End of Summer

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
This Unnameable Little Broom

This Unnameable Little Broom

1985
×
Edit this entry  
15
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Coronation

Coronation

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The New Corporation: The Unfortunately Necessary Sequel

The New Corporation: The Unfortunately Necessary Sequel

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry