Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Happily Ever After

Happily Ever After

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Not by Chance

Not by Chance

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alphaville - Do Lado de Dentro do Muro

Alphaville - Do Lado de Dentro do Muro

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sleepover

The Sleepover

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Orgia das Taras

Orgia das Taras

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Pendular

Pendular

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
O Gênio do Sexo

O Gênio do Sexo

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Little Vampire Taints

Little Vampire Taints

1987
×
Read the review Edit this entry  
10
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
É Proibido Beijar

É Proibido Beijar

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Petrov's Flu

Petrov's Flu

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
And They Say I Am the Crazy One

And They Say I Am the Crazy One

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Longa Noite do Prazer

Longa Noite do Prazer

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
What the Waters Left Behind

What the Waters Left Behind

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
The Caretaker

The Caretaker

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lerfá Mú

Lerfá Mú

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Elis

Elis

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sinfonia Sertaneja

Sinfonia Sertaneja

1979
×
Read the review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mercy

Mercy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tentação na Cama

Tentação na Cama

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captains of the Sands

Captains of the Sands

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Storytellers

The Storytellers

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Moon

Bad Moon

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
João and the Knife

João and the Knife

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Retrato Falado de uma Mulher sem Pudor

Retrato Falado de uma Mulher sem Pudor

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Vida Quis Assim

A Vida Quis Assim

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
O Desconhecido

O Desconhecido

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tambaú

Tambaú

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vidas Estranhas

Vidas Estranhas

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Two Irenes

Two Irenes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rumble

Rumble

2021
×
★★
Read the review Edit this entry