Sort by

Anderson has logged 367 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rio do Medo

Rio do Medo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atrapalhando a Suate

Atrapalhando a Suate

1983
×
Read the review Edit this entry  
27
O Muro

O Muro

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th

His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Faces of Harassment

Faces of Harassment

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ex-Shaman

Ex-Shaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Calibre 12

Calibre 12

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
O Viciado em C...

O Viciado em C...

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Condenada Por Um Desejo

Condenada Por Um Desejo

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Image Book

The Image Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Brave Warrior

The Brave Warrior

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Na Boca da Noite

Na Boca da Noite

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Os Heróis Trapalhões - Uma Aventura na Selva

Os Heróis Trapalhões - Uma Aventura na Selva

1988
×
Read the review Edit this entry  
06
Road 47

Road 47

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Superman

Superman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Viagem ao Fim do Mundo

Viagem ao Fim do Mundo

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Holy Tremor

Holy Tremor

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stories Our Cinema Did (Not) Tell

Stories Our Cinema Did (Not) Tell

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Loved and Abused

Loved and Abused

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Kiss of the Piranha Woman

The Kiss of the Piranha Woman

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
500 Almas

500 Almas

2007
×
★★
Edit this entry  
17
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bacanal do Terceiro Grau

Bacanal do Terceiro Grau

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
22 July

22 July

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Seen, Not Seen

Seen, Not Seen

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
O Império do Sexo Explícito

O Império do Sexo Explícito

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Vegetable Monster from Outer Space

The Vegetable Monster from Outer Space

1995
×
★½
Read the review Edit this entry