Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Anderson Castro

Anderson Castro

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Anderson
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Anderson’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Mágoas de Caboclo

    Mágoas de Caboclo 1970

    ★★ Watched by Anderson Castro 30 Jun 2022

    Eis que o cinema brasileiro produzia muito provavelmente seu primeiro mockbuster.

    Copia quase todas as gags do Mazzaropi, e não é que até que ele quase chega a ser carismático.

  • American Psycho

    American Psycho 2000

    ★★★½ Watched by Anderson Castro 29 Jun 2022

    Sua bidimensionalidade é entusiasmante, mas o sentimento final é que ficou devendo.

  • O Lago Maldito

    O Lago Maldito 1978

    ★ Watched by Anderson Castro 28 Jun 2022

    Pra chegados do Ivan.
    (Não é meu caso)

  • The Unforgivable

    The Unforgivable 2021

    ★★½ Watched by Anderson Castro 27 Jun 2022

    São tantos núcleos amontoados e mal explorados (alguns inexplicavelmente abandonados) que praticamente não conseguem amarrar um clímax final - que é apressado e porcamente concluído.

  • The Intimacies of Analu and Fernanda

    The Intimacies of Analu and Fernanda 1980

    ★★★½ Watched by Anderson Castro 26 Jun 2022

    Filme muito diferente na filmografia do Miziara, e um dos melhores dele também. A montagem estranha, inicialmente fragmentada, é charmosissima e pouquíssimo usada nas produções da Boca.

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future 2022

    ★★ Watched by Anderson Castro 25 Jun 2022

    A premissa perturbadora é explorada de forma tão xôxa que praticamente não há choque. Tá na hora do diretor parar.

  • Executive Order

    Executive Order 2020

    ★★★ Watched by Anderson Castro 24 Jun 2022

    A idéia é tão boa e geraria tantas possibilidades que é impossível não lamentar pelo que foi entregue. Ainda assim um projeto respeitável, ainda mais levando-se em conta ser um trabalho de estréia.

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    Crip Camp: A Disability Revolution 2020

    ★★★★ Watched by Anderson Castro 23 Jun 2022

    Habilmente honesta e Inspiradora.

  • Happily Ever After

    Happily Ever After 1986

    ★★★ Watched by Anderson Castro 22 Jun 2022

    O ritmo é inconstante, e a relação criada entre os protagonistas meio atabalhoada, mas o Barreto dos anos 70 e 80 tinha uma marca muito cativante em seus trabalhos e um gostinho quase sempre agridoce sensacional nos desfechos dos trabalhos.

  • The Killing

    The Killing 1956

    ★★★★½ Watched by Anderson Castro 21 Jun 2022

    Um pequeno grande filme. Trama envolvente, com um enredo muito bem construído, resultando em um quebra cabeça alinhado e corajoso.

  • Not by Chance

    Not by Chance 2007

    ★★★ Watched by Anderson Castro 20 Jun 2022

    Conquista o espectador aos poucos, o problema é que quando a conexão é sacramentada, o filme acabou.

  • Alphaville - Do Lado de Dentro do Muro

    Alphaville - Do Lado de Dentro do Muro 2009

    ★★★½ Watched by Anderson Castro 19 Jun 2022

    A Matrix brasileira.

    Seria cômico se não fosse trágico.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 154

Review Tags

20
  • torrent
  • netflix
  • cinema
  • top10
  • youtube
  • cinepolis
  • cinépolis
  • vimeo
  • cineshow
  • floripa que horror
  • portacurtas
  • classicos cinemark
  • é tudo verdade 2022
  • amazon prime
  • canal brasil
  • cinespaço
  • cinesystem
  • lettersacadinha
  • paradigma
  • spcine play
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro