Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Reset
password
×
Search:
Anderson Marcondes
Profile
Activity
Activity
Films
Diary
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
RSS feed for Anderson
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
Anderson’s Rating
Highest First
Lowest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Amazon Video
Amazon Prime
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
Year
All time
2018
2017
2016
Rating
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Apr
2018
21
The Haircut
2017
×
★★★★★
Edit this entry
19
Voice Male
2016
×
Edit this entry
15
Cobra
1986
×
★
Edit this entry
15
We Need to Talk About Kevin
2011
×
★★★★
Edit this entry
14
The Godfather: Part II
1974
×
★★★★★
Edit this entry
01
Jumanji: Welcome to the Jungle
2017
×
★★★½
Edit this entry
Mar
2018
31
Post Pop Depression: Live at the Royal Albert Hall
2016
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
30
The Revenant
2015
×
★★★★
Edit this entry
18
Annihilation
2018
×
★★★
Edit this entry
15
Batman: Dead End
2003
×
Edit this entry
12
Good Time
2017
×
★★★★½
Edit this entry
11
Queens Of The Stone Age - Live at the Area4 Festival
2010
×
★★★★½
Edit this entry
11
Dunkirk
2017
×
★★★★
Edit this entry
11
Dunkirk
2017
×
★★★★
Edit this entry
09
Dog Eat Dog
2016
×
★½
Edit this entry
05
Mom and Dad
2017
×
★★★
Edit this entry
05
Justice League
2017
×
★½
Edit this entry
04
Robot & Scarecrow
2017
×
Edit this entry
03
The Shape of Water
2017
×
★★★★
Edit this entry
03
The Square
2017
×
★★
Edit this entry
02
On Body and Soul
2017
×
★★
Edit this entry
Feb
2018
26
Black Panther
2018
×
★★★★
Edit this entry
25
The Big Sick
2017
×
★★★★
Edit this entry
25
A Fantastic Woman
2017
×
★★★★
Edit this entry
25
Faces Places
2017
×
★★★★
Edit this entry
19
Molly's Game
2017
×
★★★½
Edit this entry
19
Call Me by Your Name
2017
×
★★★★
Edit this entry
19
Loving Vincent
2017
×
★★★½
Edit this entry
17
The Post
2017
×
★★★★
Edit this entry
17
Mudbound
2017
×
★★★★½
Edit this entry
14
Chris Rock: Tamborine
2018
×
★★★★
Edit this entry
13
Dear Basketball
2017
×
Edit this entry
13
Negative Space
2017
×
Edit this entry
13
Garden Party
2017
×
Edit this entry
11
Dante's Lunch
2017
×
Edit this entry
10
Coco
2017
×
★★★★
Edit this entry
08
The Florida Project
2017
×
★★★★★
Edit this entry
06
Loveless
2017
×
★★★★½
Edit this entry
05
Wonder
2017
×
★★★½
Edit this entry
05
The Cloverfield Paradox
2018
×
★★
Edit this entry
03
Nine Inch Nails: Broken
1993
×
★★★★★
Edit this entry
03
Why Can’t We Get Along
2018
×
Edit this entry
03
Roman J. Israel, Esq.
2017
×
★★★★
Edit this entry
02
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes
2017
×
★★★★★
Edit this entry
02
Chelsea Peretti: One of the Greats
2014
×
★★½
Edit this entry
02
John Mulaney: The Comeback Kid
2015
×
★★
Edit this entry
01
Demetri Martin: Live (At The Time)
2015
×
★★★★½
Edit this entry
Jan
2018
31
Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas
2017
×
★★★★
Edit this entry
31
Dave Chappelle: The Age of Spin
2017
×
★★★★
Edit this entry
31
Strong Island
2017
×
★★★½
Edit this entry
Newer
Older
1
2
3
…
14