RSS feed for Anderson

Anderson has logged 283 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Banking on Bitcoin

Banking on Bitcoin

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fantastic 4: Rise of the Silver Surfer

Fantastic 4: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★½
Edit this entry  
26
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Edit this entry  
22
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Nine Inch Nails: Panorama NYC Festival, Randall’s Island Park, July 30 2017

Nine Inch Nails: Panorama NYC Festival, Randall’s Island Park, July 30 2017

×
★★★★★
Edit this entry  
19
Examined Life

Examined Life

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Marighella

Marighella

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Prodigy - Live at Rock AM Ring

The Prodigy - Live at Rock AM Ring

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
mother!

mother!

2017
×
★½
Edit this entry  
09
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Trolls Holiday

Trolls Holiday

2017
×
Edit this entry  
03
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Slavoj Žižek: The Reality of the Virtual

Slavoj Žižek: The Reality of the Virtual

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Bingo: The King of the Mornings

Bingo: The King of the Mornings

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Žižek!

Žižek!

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Edit this entry  
21
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Edit this entry  
21
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Edit this entry  
21
MIAU: Movimiento insurrecto por la autonomía de Una Misma

MIAU: Movimiento insurrecto por la autonomía de Una Misma

×
★★★★½
Edit this entry  
21
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Edit this entry  
14
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Le Chef

Le Chef

2012
×
Edit this entry  
12
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Concealed Colors of the Copse

Concealed Colors of the Copse

2017
×
Edit this entry