• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ½

  • The Matrix Resurrections

    ★★

  • West Side Story

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★★

  • Squid Game

  • Spencer

  • Dune

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Memoria

    ★★★½

  • The Velvet Underground

  • The Story of Film: A New Generation

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • We Are Who We Are

  • Nomadland

  • After Love

  • Tenet

    ★★½

  • A Distant Place

    ★★★

  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Miss Americana

    ★★½

  • Cats

  • Little Women

    ★★★★★

  • Charlie's Angels

    ★★

  • Hustlers

    ★★★

  • Joker

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Lingua Franca

  • Anima

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Olla

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Chernobyl

  • Trixie Mattel: Moving Parts

    ★★★

  • Molly's Single

    ★★★★★

  • Us

    ★★

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★

  • Leaving Neverland

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★

  • Monos

    ★★★

  • Honey Boy

    ★★½

  • Fyre

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Ralph Breaks the Internet

    ½

  • The Haunting of Hill House

  • High Life

    ★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★½

  • Suspiria

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★½

  • Burning

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Evil Genius

  • Border

    ★★★

  • Nothing Like a Dame

    ★★

  • The American Meme

    ★★★

  • Period. End of Sentence.

  • Wild Wild Country

  • Ready Player One

    ★★½

  • A Quiet Place

  • Tomb Raider

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★★

  • Red Sparrow

    ★★½

  • Annihilation