ando has logged 573 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Emmanuelle, White Emmanuelle

Black Emmanuelle, White Emmanuelle

1976
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Demon

The Demon

1963
×
★★½
Edit this entry  
31
Libido

Libido

1965
×
★★
Edit this entry  
29
The Devil

The Devil

1972
×
★★★
Edit this entry  
28
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ici et maintenant

Ici et maintenant

1969
×
★★★
Edit this entry  
27
Innocents with Dirty Hands

Innocents with Dirty Hands

1975
×
★★
Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Public Woman

The Public Woman

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mad Love

Mad Love

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Szamanka

Szamanka

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Odd Obsession

Odd Obsession

1959
×
★★★½
Edit this entry  
20
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Theatre of the Matters

The Theatre of the Matters

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Short Memory

Short Memory

1979
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Thin Line

The Thin Line

1966
×
★★★½
Edit this entry  
17
Yearning

Yearning

1964
×
★★★½
Edit this entry  
15
Melodrama

Melodrama

1976
×
★★★½
Edit this entry  
15
Serpents of the Pirate Moon

Serpents of the Pirate Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
14
License to Live

License to Live

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Black Lizard

Black Lizard

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amuck!

Amuck!

1972
×
★★
Edit this entry  
12
Double Face

Double Face

1969
×
★½
Edit this entry  
12
Low-Flying Aircraft

Low-Flying Aircraft

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
07
Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil

Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil

1986
×
★★★½
Edit this entry  
06
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★½
Edit this entry  
04
Genealogies of a Crime

Genealogies of a Crime

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
Baxter, Vera Baxter

Baxter, Vera Baxter

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Seduction of Mimi

The Seduction of Mimi

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Surreal Estate

Surreal Estate

1976
×
★★★
Edit this entry  
02
A Night Full of Rain

A Night Full of Rain

1978
×
★★★½
Edit this entry  
02
Honeycomb

Honeycomb

1969
×
★★★
Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

1966
×
★★★
Edit this entry  
01
How to Kill a Judge

How to Kill a Judge

1975
×
★★
Edit this entry  
30
Property Is No Longer a Theft

Property Is No Longer a Theft

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★
Edit this entry  
29
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shadow of the Wraith

Shadow of the Wraith

2001
×
★★½
Edit this entry  
28
Sex Hunter

Sex Hunter

1980
×
★★½
Edit this entry  
27
Egypte

Egypte

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
Aura of Uncertainty

Aura of Uncertainty

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cathedral

Cathedral

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lady Killer

Lady Killer

1937
×
★★★
Edit this entry  
27
Pattes Blanches

Pattes Blanches

1949
×
★★½
Edit this entry  
26
The Love of a Woman

The Love of a Woman

1953
×
★★★★
Edit this entry  
25
Drugstore Romance

Drugstore Romance

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Edit this entry