RSS feed for Andreas
  • Jojo Rabbit

  • Armstrong

  • Triple Frontier

    ★½

  • Official Secrets

  • Apollo 11

    ★★★★½

  • Agatha and the Truth of Murder

  • Mary Poppins Returns

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★

  • Operation Finale

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • The Resistance Banker

    ★★★★

  • Anote's Ark

    ★★★★

  • The 12th Man

    ★★★★

  • The Post

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Murder on the Orient Express

    ★★★★

  • The Children Act

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★

  • Darkest Hour

  • Dunkirk

  • Despicable Me 3

    ★★

  • The Man with the Iron Heart

  • Churchill

    ★★★½

  • Another Mother's Son

    ★★★★

  • Icarus

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★½

  • Deepwater Horizon

    ★★★½

  • Their Finest

    ★★★★

  • Sully

    ★★★½

  • Swallows and Amazons

    ★★★★

  • Jason Bourne

    ★★★

  • Our Kind of Traitor

    ★★★★

  • City 40

    ★★★★½

  • Command and Control

    ★★★★

  • Alone in Berlin

  • Robinson Crusoe: The Wild Life

    ★★★½

  • The Revenant

    ★★½

  • Under the Sun

    ★★★

  • Spectre

    ★★★★½

  • The Propaganda Game

    ★★★★

  • Eye in the Sky

  • The Martian

    ★★★★

  • Minions

    ★★★½

  • The Interview

    ★★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★½

  • Asterix: The Mansions of the Gods

    ★★★★

  • Paddington

  • The Polygon

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • The Hundred-Foot Journey

    ★★★★½

  • Castles in the Sky

    ★★★★½

  • 22 Jump Street

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★½

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★

  • Frozen

  • Captain Phillips

    ★★★½

  • Philomena

    ★★★★

  • Belle and Sebastian

    ★★★½

  • Despicable Me 2

  • Lego Legends Of Chima

  • Zero Dark Thirty

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★½

  • Lincoln

    ★★★

  • Skyfall

    ★★★★½

  • Mud

    ★★★★

  • The Dictator

    ★★★

  • The Lorax

    ★★★★

  • Robot & Frank

  • The Iron Lady

    ★★★