RSS feed for Andreas
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Icarus

Icarus

2017
×
Edit this entry  
16
WarGames

WarGames

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Passchendaele

Passchendaele

2008
×
Edit this entry  
13
Agatha and the Truth of Murder

Agatha and the Truth of Murder

2018
×
Edit this entry  
13
School For Danger

School For Danger

1947
×
Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Edit this entry  
10
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
Edit this entry  
09
Armstrong

Armstrong

2019
×
Edit this entry  
01
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
Edit this entry  
26
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
06
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
Edit this entry  
09
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
The 12th Man

The 12th Man

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★½
Edit this entry  
13
The Resistance Banker

The Resistance Banker

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★½
Edit this entry  
16
Anote's Ark

Anote's Ark

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Our Kind of Traitor

Our Kind of Traitor

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
Edit this entry  
30
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Minions

Minions

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
The Man with the Iron Heart

The Man with the Iron Heart

2017
×
Edit this entry  
19
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
Edit this entry  
18
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
Edit this entry  
17
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
Edit this entry  
15
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Churchill

Churchill

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Another Mother's Son

Another Mother's Son

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Alone in Berlin

Alone in Berlin

2016
×
Edit this entry  
10
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry